Jdi na obsah Jdi na menu
 


Galaxie

 

Vizuální pozorování galaxií samo o sobě není jednoduché, natož pak hledání struktur jednotlivých galaxií. Pokud se tedy rozhodneme lovit galaxie, tak se nejspíše budeme muset vydat dále od měst, za tmavou oblohou. Krom tmavé oblohy se určitě bude hodit i vytrénované oko. Četnost výjezdů na lov galaxií, popř. mlhovin je bohužel omezena nejen počasím, ale taky fází Měsíce. Všichni asi víme, že pokud se podíváme za jasné úplňkové noci na oblohu, uvidíme jen málo z toho, co jsme schopni vidět za novu. Sejné je to i s galaxiemi - když svítí Měsíc, pozorování je víceméně bezcenné.

Použití filtrů na galaxie je velmi specifické. Je známo, že na galaxie docela zabírají filtry typu Deepsky (třeba Lumicon), nebo také CLS (třeba Astronomik). Já jsem s těmito filtry ještě nepracoval, ale jsem si jist, že žádný sebelepší nedokáže na galaxiích udělat lepší službu než pořádně tmavá obloha. Bohužel díky LP je jejich pozorování těžší a těžší …

Na pozorování galaxií se mi osvědčilo zvětšení 75x a 150x. Při 75x se mi totiž krásně vleze dvojice galaxií M81 a M82 do zorného pole, nebo také trio galaxiích ve Lvu - M66, M65 a NGC 3628. Při 150x už se pak dá docela snadno vykoukat i pár detailů v jednotlivých galaxiích, případně rozlišit jednotlivá ramena.

K tomuto tématu snad už není, co dodat. Takže už jen popřeji mnoho jasných nocí a co nejméně LP.

 

Mimo jiné si můžete prohlédnout album mých kreseb galaxií