Jdi na obsah Jdi na menu
 


Venuše

 

Jak již název napovídá, tato sekce je věnována vizuálnímu pozorování Venuše. Budu se zde tedy snažit využít všech svých zkušeností, které jsem získal při pozorování této planety.

 

Pohyb Venuše je oproti ostatním planetám velmi neobvyklý, buď ji najdeme po západu Slunce jako Večernici, nebo před svítáním jako Jitřenku. Z toho vyplývá, že není pozorovatelná přes celou, nedostává se do opozice, ale do tzv. elongací.

 

Vizuální pozorování Venuše je poněkud náročnější než u jiných planet jako je třeba Jupiter, Saturn nebo Mars. Venuše se jeví jako velice jasná a to již při soumraku. Je tedy nutností nějakým způsobem snížit její jas, abychom mohli vidět ostrou fázi, popřípadě pak struktury v její atmosféře. K tomuto účelu se jistě hodí filtry.

Nejjednodušší je nasadit měsíční, popř. pak polarizační filtry. S těmito filtry jsem ještě nezkoušel pozorovat, ale všeobecně je známo, že dokáží ztmavit pozadí a sníží jas objektu. Já však používám především filtr ze skupiny mlhovinových, a to OIII (v mém případě od firmy Astronomik). Může se vám zdát, že podle popisu by se měl využívat především na mlhoviny, ale díky své vysoké propustnosti v čáře kyslíku se velice dobře projevuje i jako planetární filtr (a to nejen na Venuši). Díky tomuto filtru jsem tedy schopen vykoukat různé tvary struktur v atmosféře Venuše. Není toho mnoho, jelikož sama nejvyšší mračna nejsou příliš kontrastní vůči nižším vrstvám atmosféry. Z mého pohledu se tedy jeví jako nejlepší filtr na pozorování Venuše OIII.

Teď něco ke zvětšení - Je samozřejmé, že zvětšení vybíráme podle seeingu, ale při zvětšení kolem 50x nečekejme nic převratného. Já se pohybuji především v oblasti dvou zvětšení - 150x a 200x. Tato zvětšení mi připadla jako nejlepší a nejúčelnější. Při 150x je již vidět pěkně fázi a při použití OIII lze dokonce rozpoznat mračné struktury planety Venuše. Při tomto zvětšení také nejčastěji kreslím a pozoruji. Dalším zvětšením je 200x - toto zvětšení volím až ke konci, jako potvrzení struktur, případně pak doplnění o další podrobnosti.

Takže má sestava, která se při pozorování této planety osvědčila?

N200/1200mm + 8mm Hyperion (popř. 6mm Omegon) + OIII Astronomik

 

Můžete si také prohlédnout kresby Venuše.

 

Pokud Vás napadnout otázky, připomínky, či něco jiného, tak se určitě ozvěte na jeden z kontaktů.